הגנה טבעית מהשמש - 7 רכיבי תזונה יעילים שעוזרים

רכיבי התזונה שמגנים מהשמש

קרני השמש יכולות לפגוע בעור, כולל הזדקנות מוקדמת, היפר-פיגמנטציה וסיכון מוגבר לסרטן העור. בהדרכה זו נדבר על 7 רכיבי תזונה שעוזרים לגוף להתמודד עמן בהצלחה.

צפו בהדרכה:

כדי להתעדכן כשיוצא וידאו חדש, מומלץ להירשם לערוץ בלחיצה על הכפתור >

פרקי ההדרכה וזמניהם

00:00 – פתיחה

1:50 – קצת על ויטמינים

 

תקציר: רכיבי התזונה שמסייעים להתמודדות עם קרני השמש

 1. ליקופן: נמצא בעגבניות והוכח כמפחית נזקים הנגרמים על ידי UV.

 2. ויטמין A, ו – בטא קרוטן: חיוניים לבריאות העור.

 3. :ויטמין C: תומך בייצור קולגן ומסייע בהפחתת מתח חמצוני.

 4. ויטמין E: פועל בצורה סינרגטית עם ויטמין C ומספק הגנה מפני אור.

 5. תה ירוק: עשיר בפוליפנולים בעלי תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות שיכולות לסייע בהגנה על העור מפני נזקי UV.

 6. קולגן: מרכיב את העור, פעיל בגמישות העור ובתיקונו, מסייע בהחלמה מנזק עור שנגרם מהשמש.

 7. פרוביוטיקה: פלורת מעיים בריאה תומכת בבריאות העור, משפרץ את עמידות העור בפני גורמי לחץ סביבתיים, לרבות קרינת UV.

1. ליקופן

ליקופן הוא קרוטנואיד – פיגמנט טבעי המעניק לפירות וירקות אדומים וורודים את צבעם. זהו נוגד חמצון רב עוצמה הידוע ביתרונותיו הבריאותיים השונים, כולל תפקידו בהגנה על העור מפני נזקי השמש. תכונות עיקריות:

 1. נטרול רדיקלים חופשיים: ליקופן הוא נוגד חמצון חזק המסייע לנטרל רדיקלים חופשיים ומיני חמצן תגובתיים (ROS) הנוצרים מקרינת UV. רדיקלים חופשיים אלו עלולים לגרום ללחץ חמצוני, מה שמוביל לנזק תאי, הזדקנות מוקדמת וסיכון מוגבר לסרטן העור.
 2. הגנה מפני חמצון ליפידים: ליקופן מסייע במניעת חמצון של שומנים בקרום התא, שמירה על שלמות התא ותפקודם.
 3. הפחתת דלקת: ליקופן יש תכונות אנטי דלקתיות המסייעות להפחית את התגובה הדלקתית הנגרמת מחשיפה ל-UV. זה יכול למזער אדמומיות, נפיחות ואי נוחות הקשורים לכוויות שמש.
 4. הגנה ותיקון DNA: ליקופן מגן על DNA תאי מפני נזק חמצוני הנגרם מקרינת UV. זה עוזר למנוע מוטציות שעלולות להוביל לסרטן העור ולהפרעות עור אחרות.
 5. מניעת קמטים וקמטוטים: ליקופן מסייע בהגנה על סיבי הקולגן והאלסטין מפני נזקי חמצון, ומפחית את הופעת הקמטים והקמטוטים הנגרמים מחשיפה ל-UV.
 6. שיפור בגמישות העור: על ידי תמיכה בייצור הקולגן ומניעת הפירוק שלו, הליקופן מסייע לשמור על גמישות העור ומוצקותו.
 7. הגנה מפני כוויות שמש: עוזר להפחית את חומרת כוויות השמש על ידי נטרול רדיקלים חופשיים והפחתת דלקת.
 8. התאוששות מהירה יותר של העור: על ידי תמיכה בתהליכי תיקון תאי, ליקופן יכול לעזור להאיץ את ההתאוששות של עור שנשרף בשמש.
 1. הפחתת הסיכון לסרטן: על ידי הגנה על DNA מפני נזקי חמצון ותמיכה במנגנוני תיקון, הליקופן מסייע בהורדת הסיכון להתפתחות סרטן העור.


מקורות ליקופן

 • עגבניות ומוצרי עגבניות: עגבניות הן המקור העשיר ביותר לליקופן. בישול עגבניות, כמו ברוטב עגבניות, רסק או מרק, מגביר את הזמינות הביולוגית של הליקופן.
 • אבטיח: עוד מקור מצוין לליקופן.
 • אשכולית ורודה: מכילה כמויות משמעותיות של ליקופן.
 • פלפלים אדומים: מספקים ליקופן יחד עם חומרים מזינים מועילים אחרים.

2. ויטמין A , ו- בטא-קרוטן

בטא-קרוטן וויטמין A ממלאים תפקידים קריטיים בשמירה על בריאות העור והגנה מפני נזקי השמש. תכונותיהם נוגדות החמצון, היכולת לשפר את גמישות העור והתמיכה בחידוש תאי העור הופכים אותם למרכיבים בעלי ערך במשטר טיפוח שמטרתו להפחית את ההזדקנות בחשיפה לשמש ולשפר את בריאות העור הכללית. הבטחת צריכה נאותה באמצעות תזונה או תוספי מזון יכולה לעזור לשמור על עור צעיר וגמיש ולהגן מפני ההשפעות המזיקות של קרינת UV. תכונות עיקריות:

 1. תומכים בעור בריא:
  ויטמין A חיוני לצמיחה והתמיינות של תאי עור. זה עוזר לשמור על עור בריא וקרום רירי, שהם מחסומים קריטיים מפני פתוגנים ונזקים סביבתיים.
 2. הפחתת היפר-פיגמנטציה
  מעכבים ייצור מלנין: ויטמין A עוזר לווסת את ייצור המלנין, מפחית את המראה של כתמים כהים והיפרפיגמנטציה הנגרמת על ידי נזקי השמש.
 3. מקדמים את חידוש העור:
  רטינואידים, סוג של ויטמין A, מעודדים את החידוש והתחלופה של תאי העור, משפרים את מרקם העור ומפחיתים את סימני ההזדקנות.
 4. מנטרל רדיקלים חופשיים:
  ויטמין A, במיוחד בצורתו הקרוטנואידית, פועל כנוגד חמצון, מגן על תאי העור מפני נזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים וקרינת UV.

3. ויטמין C

ויטמין C הוא נוגד חמצון חזק המנטרל רדיקלים חופשיים הנוצרים מקרינת UV. רדיקלים חופשיים עלולים לפגוע ב-DNA, חלבונים ושומנים בתאי העור, מה שמוביל להזדקנות מוקדמת ולסיכון מוגבר לסרטן. תכונות עיקריות:

  1. הפחתת תאי כוויות שמש: מחקרים הראו כי ויטמין C מקומי ובעל פה יכול להפחית את מספר תאי כוויות השמש, שהם אינדיקטורים לנזק UV.
  2. ירידה בהיפרפיגמנטציה: ויטמין C יכול לעכב את האנזים טירוזינאז, המעורב בייצור המלנין, ובכך עוזר להפחית את הופעת כתמים כהים והיפרפיגמנטציה הנגרמת על ידי נזקי השמש.
  3. תיקון עור משופר: על ידי קידום ייצור קולגן, ויטמין C מסייע בשיקום ושיקום העור לאחר חשיפה ל-UV.

4. ויטמין E

ויטמין E הוא נוגד חמצון מסיס בשומנים המגן על ממברנות התא מפני נזקי חמצון. הוא מנטרל רדיקלים חופשיים, במיוחד מיני חמצן תגובתיים הנוצרים מקרינת UV. תכונות עיקריות:

 1. Photoprotectionעוזר להגן על העור מפני ההשפעות המיידיות של חשיפה ל-UV, כגון אריתמה (אדמומיות) ובצקת (נפיחות).
 2. אפקט סינרגטי עם ויטמין Cבשילוב עם ויטמין C, ויטמין E יעיל יותר בהגנה על העור. ויטמין C מחדש את ויטמין E מחומצן, ומאפשר לו להמשיך לתפקד כנוגד חמצון.
 3. הפחתת נזקי עור הנגרמים על-ידי UV: מסייע להפחית את ההשפעות האקוטיות והכרוניות של חשיפה ל-UV, כגון אריתמה, בצקת והזדקנות ארוכת טווח.
 4. שיפור תפקוד מחסום העור: עוזר לשמור על איזון השומנים בעור, שהוא חיוני למחסום עור בריא, ובכך מונע אובדן לחות ומשפר את בריאות העור הכללית.
 5. תכונות אנטי דלקתיות: ויטמין E מפחית דלקת הנגרמת מחשיפה ל-UV, מה שעוזר למזער נזקים ולקדם ריפוי.

5. תה ירוק

התה הירוק והלבן עשירים בפוליפנולים, במיוחד EGCG, בעלי תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות שיכולות לסייע בהגנה על העור מפני נזקי UV. תכונות עיקריות:

 1. מניעת כוויות שמש:
  על ידי נטרול רדיקלים חופשיים והפחתת דלקת, תה ירוק מסייע במניעת התפתחות של כוויות שמש ואריתמה (אדמומיות בעור) בעקבות חשיפה ל-UV.

 2. שיפור מרקם העור הגנה על קולגן ואלסטין:
  נוגדי החמצון בתה הירוק מסייעים בהגנה על סיבי הקולגן והאלסטין מפני נזקי חמצון, ומפחיתים את סימני ההזדקנות כמו קמטים, קמטים עדינים ואובדן גמישות העור.

 3. מניעת סרטן העור:
  על ידי הגנה על DNA ותמיכה במנגנוני תיקון, תה ירוק מסייע בהורדת הסיכון להתפתחות סרטן העור הקשור לחשיפה ל-UV.

6. קולגן

קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף האדם וממלא תפקיד מכריע בשמירה על המבנה, החוזק והגמישות של רקמות שונות, כולל עור, עצמות, גידים ורצועות. ככל שאנו מתבגרים, ייצור הקולגן יורד באופן טבעי, מה שמוביל לסימני הזדקנות כגון קמטים, עור רפוי וכאבי פרקים. תכונות עיקריות:

 1. קולגן הוא חלבון סיבי המורכב מחומצות אמינו, בעיקר גליצין, אלנין, פרולין והידרוקסיפרולין. הוא יוצר מבנה סליל משולש, נותן לו חוזק מתיחה ויציבות.
 2. תומך במבנה העור: על ידי שמירה על שלמות סיבי הקולגן בעור, תוספי מזון יכולים לעזור להפחית את פירוק הקולגן הנגרם מקרינת UV.
 3. קידום התחדשות העור: הקולגן תומך בתהליכי התיקון הטבעיים של העור, מסייע בחידוש הרקמה הפגועה ומפחית את הופעת כתמי השמש ושינוי צבע.

7. פרוביוטיקה

פרוביוטיקה היא מיקרואורגניזמים חיים, המכונה לעתים קרובות חיידקים “טובים” או “מועילים”, המעניקים יתרונות בריאותיים כאשר הם נצרכים בכמויות נאותות. בעוד פרוביוטיקה ידועה בעיקר בתפקידה בתמיכה בבריאות המעיים, מחקרים מתפתחים מצביעים על כך שהם מציעים גם יתרונות משמעותיים לבריאות העור, כולל הגנה מפני נזקי השמש. 

תכונות עיקריות:

 1. ציר בטן-עור
 2. המעי והעור מחוברים דרך ציר המעי-עור, שבו בריאות המיקרוביום של המעי יכולה להשפיע על בריאות העור. חוסר איזון בחיידקי המעי, המכונה דיסביוזיס, יכול להוביל לבעיות עור כגון דלקת, אקנה ואקזמה.
 3. אפנון התגובה החיסונית: פרוביוטיקה עוזרת לשמור על תגובה חיסונית מאוזנת, שיכולה להפחית את דלקת העור ולשפר את תפקוד המחסום הטבעי של העור.
 4. שיפור תפקוד מחסום העור: פרוביוטיקה מסייעת בחיזוק המחסום של העור על ידי קידום הייצור של סרמידים ושומנים אחרים החיוניים לשמירה על לחות העור ושלמותו. מחסום עור חזק חיוני להגנה מפני גורמי לחץ סביבתיים, כולל קרינת UV.

מאמר על ברזל

אז כך זה קורה: 

כשמורגש סטרס, אחד ההורמונים העיקריים שמופרשים בגוף הוא קורטיזול (Cortisol), שהוא הצורה הביולוגית הטבעית (והחזקה פי 40) מההורמון הסינטטי קורטיזון שניתן כתרופה. 

הקורטיזול מדכא תהליכים חיסוניים בגוף, למשל על ידי שהוא מונע שגשוג של תאי T תוך שיבוש פעילותם של IL-1 ו-IL-2, והפרעה ליצירת גורם גדילה של תאי T (וויקירפואה). 

וכך, כשמערכת החיסון מתפקדת פחות ביעילות, הקנדידה משגשגת.

לסיכום

חשוב ביות לשמור על עורנו מפני קרינת השמש המזיקה, ולרכיבי התזונה שתוארו למעלה, יש יכולת לסייע לגוף בצורה משמעותית להתמודד טוב יותר.

שיהיה בהצלחה ולבריאות,

רואי

רואי הניג

אהבת את המאמר?

כדאי לשתף חברות וחברים שלדעתך יתחברו אליו גם הם:

אהבת את המאמר?

הירשמו כאן כדי לקבל עדכונים למייל,
על מאמרים חדשים שיוצאים, ועוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קבל/י את הידע, הטיפים והשיטות שיעזרו לך להיות במיטבך, מבחינת בריאות, אנרגיה, הרגשה, פרודוקטיביות, ועוד

אל תפספסו את הוידאו והמאמרים החדשים:

הירשמו למגזין שלנו

וקבלו עוד הרבה ידע על שילוב של בריאות וחיים טובים
מגזין להיות במיטבי מאת רואי הניג